Grizenje je ena največjih težav, s katero se soočajo skrbniki pasjih mladičev. Prav vsi skrbniki mladičev, ki so k meni prišli na tečaj, so se za šolo med drugim odločili tudi zato, ker so želeli mladiča odvaditi grizenja. Sprva so nežni mladičkovi ugrizi morda celo prikupni, vendar pasji malček lahko kaj hitro postane pravi pasji krokodil, njegovi ugrizi pa nič kaj nežni. Do neke mere gre sicer za povsem običajno pasje vedenje – mladički pač grizejo. Pomembno pa je, da jih pri tem pravilno usmerite in jih naučite, kdaj je grizenje sprejemljivo in kdaj ne. Upoštevati je treba tudi to, da mladički z grizenjem pogosto želijo nekaj sporočiti. Ko naslovite vzroke za grizenje, se običajno to znatno omili oziroma neželeno grizenje celo v celoti izzveni.
Raziskovanje sveta
Mladički grizejo, ker raziskujejo svet okoli sebe. Podobno kot človeški otroci tudi pasji mladiči čisto povsod vtaknejo svoj smrček in želijo poskusiti čisto vsako stvar. Svet spoznavajo tudi s pomočjo svojih zob. To v praksi pomeni, da mu morate omogočiti raziskovanje in žvečenje predmetov, ki so varni in dovoljeni: različne igrače, pasje žvečilke (bikovke, sušeni uhlji in podobno), kartonasti tulci in škatle itd. Hkrati pa okolje naredite mladičku varno. Umaknite oziroma preprečite dostop do vsega, kar bi lahko bilo nevarno in česar mladiček res ne sme uničiti: električni kabli, čevlji, knjige, sobne rastline itd.
To obdobje traja prvih nekaj mesecev življenja. Če ste pustili mladičku varno raziskovati in spoznavati svet okoli sebe, ne bo imel več potrebe po spoznavanju sveta s pomočjo svojih zob in stanovanje boste počasi lahko preuredili v prvotno stanje.
Menjava zob
Običajno nekje med četrtim in petim mesecem starosti mladički menjajo zobe. Takrat je grizenja še posebej veliko. Rast novih zob namreč boli, bolečino pa mladiček skuša omiliti z grizenjem. V tem obdobju se lahko tudi zgodi, da mladiček neha jesti trdo hrano, zato jo morate bodisi namakati, bodisi nadomestiti z mehko hrano. Zaradi bolečine, ki spremlja menjavo zob, so mladički tudi bolj razdražljivi. V tem obdobju je še posebej pomembno, da jim omogočate veliko žvečenja mehkih stvari in stvari, ki jih lahko tudi pojedo.
Utrujenost
Nekateri skrbniki psov opažajo, da njihov mladiček še posebej veliko grize zvečer. Zdi se, da kar »podivja« – začne se z divjanjem po vrtu ali stanovanju, ki hitro preraste v zaganjanje v skrbnikove hlače, copate in roke. Za to divjanje je značilno tudi, da ga je zelo težko ustaviti ali preusmeriti. Podobno se lahko zgodi tudi po sprehodu, igri ali drugih vznemirljivih aktivnostih.
Tako obnašanje je v resnici znak utrujenosti. Mladiček je lahko utrujen od dneva, polnega dogajanja, od (pre)dolgega sprehoda, (pre)vznemirljive igre ali drugega dogajanja. Z mladički je tudi v tem pogledu podobno, kot z majhnimi otroki: ko so utrujeni, se težko umirijo in postanejo razdražljivi. Mladičku takrat lahko pomagate z umirjenimi aktivnostmi, kot je npr. iskanje priboljškov ali omogočanje žvečenja nečesa dobrega (npr. sušeni uhlji, sušena koža in podobno). Pogosto pomaga tudi, če greste skupaj z mladičem v spalnico oziroma prostor, kjer je navajen počivati, se usedete k njemu in mu na ta način pomagate, da se umiri. Divjanja in grizenja pa ne spodbujajte z govorjenjem, igro, mahanjem z rokami ali drugimi hitrimi gibi. Predvsem pa je pomembno, da v prihodnje nekoliko spremenite vsakdanjo rutino. Skrajšajte sprehode, spremenite način igre s psom in igro skrajšajte ter mu omogočite dovolj umirjenega raziskovanja in druženja s pasjimi vrstniki, kjer se lahko igra »po pasje«.
Želja po bližini
Z grizenjem vam mladiček lahko skuša sporočiti, da mu namenjate premalo pozornosti oziroma da je osamljen. Tipičen znak za to je grizenje zjutraj, ko se zbudite. Če je mladiček spal v ločenem prostoru, je bil vso noč sam. Ko vas zjutraj zagleda, je zelo vesel vaše družbe in ne želi, da ga ponovno zapustite. Od vznemirjenja skače na vas in vas grize. Podobno se lahko zgodi tudi ob prihodu domov, če je bil mladiček čez dan dlje časa sam.
Grizenje lahko omilite tako, da mladičku omogočite spanje v istem prostoru z vami. Če ste podnevi dlje časa odsotni, pa poskusite prilagoditi svoj urnik oziroma obveznosti tako, da bo pes čim manj sam. Če to ni mogoče, poiščite varstvo zanj.
Kako mladiča odvaditi grizenja?
Najprej je treba torej ugotoviti, kdaj oziroma zakaj se grizenje pojavlja, in nasloviti vzroke zanj. Mladičku omogočite dovolj počitka (spal naj bi tudi do 20 ur na dan!) ter dovolj igrač in pasjih žvečilk, ki jih lahko grize. Pazite, da sprehodi niso prevznemirljivi in predolgi. Za mladičke velja pravilo, da naj posamezen sprehod ne bi trajal dlje kot 5 minut za vsak mesec starosti. Veliko časa preživite z njim, vendar pazite, da je vaše druženje predvsem umirjeno in ne vedno polno igre in vznemirjenja. Če opazite, da vaš mladiček premalo spi, se umaknite z njim v mirnejši del stanovanja, kjer bo lažje počival.
Ko oziroma če vas v svoji razigranosti »napade«, pa je pomembno, da ga ignorirate. Kakršnokoli prerivanje, kreganje, pogovarjanje, vriskanje ali mahanje z rokami bo mladička le še bolj spodbudilo k igri. Ostanite mirni, ustavite se, obrnite se stran od psa in počakajte, da z grizenjem neha. Pomembno je, da to storite že prvič, ko se pojavi neželeni »napad«. V nasprotnem primeru se bo mladiček namreč hitro navadil, da z grizenjem dobi vašo pozornost (tudi, če ta pride v obliki besed, kot so »ne, fuj, pusti, poreden!«), odvajanje od grizenja pa bo posledično bolj dolgotrajno in zahtevno.